Nie wypalaj

Losowa fotografia

Odwiedziny gości

Dziś:665
Wczoraj:2,366
W tym tygodniu:5,849
W tym miesiącu:33,425
W tym roku:0
Licznik Online
statystyka

Strażacy na pikniku

11 czerwca strażacy z Węgierskeij Górki otrzymali zaproszenie na piknik rodzinny organizowany przez szkołę podstawową i gimnazjalną z Węgierskiej Górki. Na miejsce udaliśmy się samochodem gaśniczym. W trakcie naszej wizyty dzieci oraz starsi mieli okazję do przymierzania ubrań specjalnych, hełmów. Każdy czestnik mogł również usiąść w samochodzie czy popracować na sprzęcie ratowniczym w asyście naszych druhów, polać wodą z prądownicy strażackiej.
Strażacy zaopatrzyli się w środek do wytwarzania lekkiej piany, która jest stosowana między innymi na dyskotekach. Była to największa atrakcja dla najmłodszych uczestników pikniku.

Mamy wielką nadzieję, że nasza wizyta umożliwiła mieszkańcom szerszego poznania naszej pasji do pożarnictwa dzięki pytaniom, których było bardzo dużo.Strażacy w przedszkolu

23 maja 2016r. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Węgierskiej Górki gościła w w miejscowym przedszkolu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały mnóstwo ciekawostek o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się również, w jakich okolicznościach trzeba wezwać pomoc oraz utrwaliły numery alarmowe do Straży Pożarnej, Policji oraz Pogotowia Ratunkowego. Zaprezentowane zostało ubranie strażackie i hełm, które dzieci oraz opiekunowie chętnie przymierzali. Ogromny entuzjazm u przyszłych małych strażaków wzbudziły samochody strażackie, oraz sprzęt, który używany jest podczas akcji ratowniczo- gaśniczych. Każdy mógł usiąść w samochodzie czy popracować na sprzęcie ratowniczym w asyście naszych druhów, polać wodą z prądownicy strażackiej. Cały czas podczas spotkania padały pytania w stronę małych słuchaczy, a prawidłowe odpowiedzi były nagradzane drobnymi upominkami. Na zakończenie spotkania strażacy wręczyli wszystkim maluchom odblaskowe breloczki dbając tym samym o ich bezpieczeństwo. Mamy wielką nadzieję, że nasza wizyta umożliwiła dzieciom poznanie zawodu strażaka i w przyszłości zaowocuje licznymi przyjęciami w szeregi Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Galeria.
Dzień Strażaka

3 Maja Strażacy ochotnicy z Gminy Węgierska Górka uczcili swojego patrona św. Floriana. Obchody Gminnego Dnia Strażaka rozpoczęto o godzinie 9:00 uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny i strażaków z Gminy Węgierska Górka w Kościele Parafialnym w Węgierskiej Górce, której przewodniczył nasz proboszcz ks. Stanisław Bogacz. Uroczystość uświetnili: Parafialna Orkiestra Dęta “Barka” z Żabnicy oraz chór parafialny “Quattro Voci”.
Po mszy świętej druhowie z naszej jednostki udali się na poczęstunek do remizy by wspólnie świętować Dzień Strażaka. Galeria.


Z okazji Dnia Strażaka chciałbym podziękować za codzienną realizację zadań, za poświęcony czas podczas akcji ratowniczo - gaśniczych. Niech podejmowane działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszej pracy społecznej na rzecz mieszkańców Gminy i nie tylko.
Pomimo stale wzrastającego zakresu zadań i obowiązków życzę nieugiętej wiary w lepszą przyszłość. Serdeczne życzenia oraz podziękowania należą się również Waszym bliskim. Niech ich miłość i wyrozumiałość pomogą w dobrym wypełnianiu społecznej misji jaką jest ratowanie życia oraz mienia ludzkiego byście mieli wśród nich niezachwiane oparcie w trudnych chwilach. Wyrazy wdzięczności również dla naszych Seniorów, którzy tą straż tworzyli i są nadal w śród nas.


Prezes OSP
Piotr Krystian

Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP

Dnia 28 kwietnia 2016r. (sobota) o godz. 17.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Węgierska Górka odbył się Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP. Na wstępie przywitano wszystkich przybyłych strażaków oraz zaproszonych gości wśród których znaleźli się: Dyrektor Zarządu Wojewódzkiego Marian Indeka, Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, przedstawiciel KP PSP Żywiec Marek Tetłak, Komendant Gminny Piotr Gawliński.

Po wyborze obecnego prezesa Zarządu Gminnego Kulińskiego Stanisława na przewodniczącego zebrania przystąpiono do przedstawienia wszelkich sprawozdań, złożono podziękowania dla strażaków - seniorów za wieloletnie działanie na rzecz OSP wśród których znalazł się m.in. były Prezes OSP Węgierska Górka Stanisław Duraj. W dalszej części wybrano nowy zarząd Gminny oraz przystąpiono do dyskusji.

Nowo wybrany zarząd przedstawia się następująco:

Stanisław Kuliński - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP
Piotr Gawliński - Komendant Gminny
Piotr Tyrlik - Wiceprezes
Leszek Kupczak - Wiceprezes
Paweł Supłat - Sekretarz
Piotr Krystian - Członek prezydium
Szymon Noga - Członek prezydium
Marcin Ziętek - Członek prezydium
Elżbieta Krzus - Członek
Antoni Kamiński - Członek
Piotr Pytel - Członek
Damian Podgórny- Członek
Paweł Śleziak - Członek
Krzysztof Dziedzic - Członek

Galeria.


Kurs ratownictwa technicznego

W dniu 27 kwietnia 2016 roku egzaminem odbywającym się w Komendzie Powiatowej PSP w Żywcu zakończył się kurs ratownictwa technicznego W którym uczestniczyło 8 druhów z naszej jednostki. Celem szkolenia było przygotowanie strażaków OSP do prowadzenia działań z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa technicznego.
Kursanci doskonalili swoje umiejętności podczas zajęć teoretycznych, które odbywały się na sali szkoleniowej w KP PSP Żywiec oraz praktycznych z wykorzystaniem nieużywanego starego samochodu, na którym przeprowadzono założenia taktyczne i symulowaną akcje ratowniczą.

Kurs uzupełniający stopień I

W dniach 14-18 marca 2016r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu odbyło się szkolenie z zakresu obsługi oraz użycia aparatów powietrznych. Udział w nim wzięło 25 strażaków z powiatu żywieckiego, natomiast z OSP Węgierska Górka, 4 druhów (Fic Szymon, Kania Jakub, Sanetra Mariusz, Maślanka Sławomir). W dniu 17 marca strażacy ćwiczyli w komorze dymowej znajdującej się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Na początek strażacy musieli poddać się badaniom lekarskim i przejść szereg prób wydolnościowych.
Pierwszym z nich jest bieg na bieżni przez 6 minut, drugim ćwiczeniem jest przyciąganie do ziemi młota - 20 razy. Kolejnym ćwiczeniem jest jazda na rowerku przez około 1 minutę i wchodzenie na drabinę na wysokość 20 metrów. Po wykonaniu tych zadań ratownicy parami wchodzą do
komory dymowej termicznie podgrzewanej, zadymianej wraz z efektami audio-wizualnymi, skutecznie symulującą warunki pracy strażaka w pomieszczeniach zadymionych, wielopiętrowych z licznymi wąskimi przejściami i klaustrofobicznymi klatkami. Wszystkie przeprowadzane czynności odbywały się z wykorzystaniem aparatów powietrznych.

Następnie w dniu 21.03.2016r. w KP PSP Żywcu druhowie z powiatu żywieckiego przystąpili do egzaminu pisemnego oraz praktycznego, który ukończyli z wynikiem pozytywnym uzyskując w ten sposób uprawnienia do posługiwania się sprzętem ochrony górnych dróg oddechowych.


Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

Kolejny rok działalności naszej jednostki już za nami, w związku z tym nadszedł czas na krótkie sprawozdanie i rozliczenie działań jednostki. Choć 2015 rok przyniósł OSP Węgierska Górka mniej wyjazdów niż rok 2014 i to o połowę, to nie znaczy, że był bezpieczniejszy i spokojniejszy. Strażacy w ciągu tego roku wykonywali jakże ciężką i trudną pracę na rzecz naszego społeczeństwa. Niosąc swoją chęć pomocy bliźniemu poświęcali swój wolny czas aby ratować życie i mienie mieszkańców. Wśród działań naszych strażaków nie zabrakło działań prewencyjnych. Został przeprowadzony szereg szkoleń, zarówno dla mieszkańców jak i osób przyjezdnych, mówiących jak powinni się zachowywać w sytuacji zagrożenia życia, ale także dla strażaków by w przyszłości byli przygotowani na każdą sytuację zagrażającą nie tylko życiu ale także mieniu każdego członka naszej społeczności.

Dnia 20 marca 2016r. (niedziela) o godz. 17.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Węgierska Górka odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze. Na wstępie przywitano wszystkich przybyłych strażaków oraz zaproszonych gości wśród których znaleźli się: Wójt Piotr Tyrlik, Radni Gminy Węgierska Górka Anna Kalinowska, Ferster Stanisław, Janusz Słowy, Sołtys Węgierskiej Górki Pani Renata Madejczyk, przedstawiciel KP PSP Żywiec Marek Tetłak, Komendant Gminny Piotr Gawliński oraz reprezentanci z OSP Cięcina, Żabnica oraz Cisiec.
Po wyborze obecnego prezesa jednostki Piotra Krystian na przewodniczącego zebrania przystąpiono do przedstawienia wszelkich sprawozdań, wybrano nowy zarząd OSP oraz przystąpiono do dyskusji.

Współpraca w Gminie Węgierska Górka

OSP to nie tylko gaszenie pożarów, ratowanie ofiar wypadków samochodowych, usuwanie skutków kataklizmów, wynikających z kaprysów matki natury ale również pomoc instytucjom z okolicy naszej miejscowości. W dniu dzisiejszym od godziny 11:00 Druhowie na prośbę urzędu Gminy, GOPS-u udostępnili swój boks garażowy w celu magazynowania jabłek, które zostały przekazane dla naszej Gminy, Jabłka te w większości zostały już rozdysponowane po przedszkolach, szkołach organizacjach społecznych i wielu innych instytucjach przez radnych, pracowników firm z terenu Gminy. Strażacy do godziny 20:00 na prośbę odbiorców oczekiwali oraz wydawali przekazane dary.

Również w dniu dzisiejszym o godzinie 17:00 na prośbę OPG Węgierska Górka udaliśmy się do biblioteki w Węgierskiej Górce w celu przeniesienia wszystkich książek oraz sprzętu elektrycznego na czas remontu.

24 Finał WOŚP


10 Stycznia 2015 roku, o godzinie 13:20, zastęp z naszej jednostki brał udział w pomocy organizowaniu i zabezpieczeniu przeciwpożarowym na terenie naszej gminy, 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Impreza odbywała się na hali widowiskowo-sportowej mieszczącej się na os. XX-lecia w Węgierskiej Górce. Nasi strażacy przekazali również gadżet do licytacji, który został sprzedany aż za 400 zł. Nowemu nabywcy hełmu strażackiego – dziecięcego serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok.

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Węgierskiej Górce w czasie 24. Finału zebrał:

56 711,61 zł + 15 dolarów + 54,61 euro + 2 złote obrączki i 1 złoty pierścionek !!!!


1% dla OSP Węgierska Górka

1% dla Strażaków

APELUJEMY
* do społeczeństwa
* do strażaków ochotników i zawodowych
* do członków ich rodzin i znajomych
* do sympatyków i przyjaciół polskich strażaków
* do kierownictw firm, zakładów i instytucji


o przekazywanie 1 % podatku na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgierskiej Górce
nr KRS 0000097530.
Konto: Bank Spółdzielczy 49 8131 0005 0003 1958 2000 0010


Strażacy ochotnicy od pokoleń pełnią bezinteresowną służbę w ochronie życia, zdrowia, mienia, środowiska, tradycji i kultury narodowej. Kierują się szczytnymi ideałami
służenia ludziom i niesienia pomocy poszkodowanym. Cywilizacja niesie coraz więcej zagrożeń, a pokonanie ich wymaga coraz wyższych umiejętności i wyposażenia w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt ratowniczy.
PIT z wpisanym naszym KRS do pobrania tutaj: pit-37

Pomagając strażakom ochotnikom - pomagasz sobie

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze 2016

20 marzec (niedziela) o godz.17.00 w remizie odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgierskiej Górce.
Obecność druhów OSP w mundurach galowych obowiązkowa!!!
Wygenerowano w sekund: 0.04
3,181,321 unikalne wizyty