Nie wypalaj

Losowa fotografia



Odwiedziny gości

Dziś:337
Wczoraj:799
W tym tygodniu:1,992
W tym miesiącu:21,090
W tym roku:0
gości
statystyka

Patron stra¿aków

¦w. Florian


Nasz Patron jak podaje ¿ywot spisany w VIII wieku uchodzi za postaæ bezsporn± i historyczn±. By³ dowódc± armii cesarskiej, oficerem rzymskim. Florian którego cechowa³a cnota mêstwa i wielkie pos³uszeñstwo w g³oszeniu i obronie prawdy, doprowadzi³y Go do ¶mierci mêczeñskiej. ¯y³ w czasach bardzo trudnych. Za czasów cesarza Dioklecjana 284 - 305 nasta³y prze¶ladowania chrze¶cijan w ca³ym cesarstwie. Jako aktywny deklaruj±cy siê chrze¶cijanin pospieszy³ do Lorch w przygranicznej prowincji, ko³o Wiednia, by tam nie¶æ otuchê i nadziejê prze¶ladowanym czterdziestu legionistom chrze¶cijañskim. Czyni³ to jawnie i publicznie, daj±c tym samym przyk³ad wiary w Chrystusa Zmartwychwsta³ego. Wykonawca poleceñ cesarskich ,namiestnik prowincji Akwilinus aresztowa³ Floriana. Namiestnik Akwilin stara³ siê oficera rzymskiego wszelkimi sposobami gro¼bami i obietnicami zmusiæ do odstêpstwa od wiary. Kiedy jednak ¶rodki te zawiod³y, kaza³ go biczowaæ a nastêpnie poddaæ torturom przez szarpanie jego cia³a specjalnymi hakami i wreszcie uwi±zawszy kamieñ m³yñski u szyi zatopiono dzielnego bohatera w nurtach rzeki Anizy - dzisiejsza Enns, na terenie Austrii. Dzia³o siê to 4 maja 304 roku. W raz z nim ¶mieræ ponios³o 40 innych chrze¶cijan, którzy oddali ¿ycie Chrystusowi.

Mo¿na powiedzieæ dzisiaj, ¿e te tortury przez które przeszed³ ¶w. Florian by³y nieludzkie i w ¶wietle tego widzimy dopiero , jaka odwaga , mêstwo i ofiarno¶æ towarzyszy³a naszemu patronowi i jego wspó³czesnym. Cia³o Floriana odnalaz³a wdowa Waleria i ze czci± je pochowa³a. Nad jego grobem z czasem wybudowano klasztor i ko¶ció³ Benedyktynów, a pó¼niej Kanoników Laterañskich. W roku 1184 na pro¶bê ksiêcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Boles³awa Krzywoustego Idzi, biskup Modeny, przywióz³ relikwie ¶w. Floriana do Krakowa. W uroczysto¶ciach odbioru relikwii znajdowa³ siê pó¼niejszy biskup krakowski, kronikarz, b³ogos³awiony Wincenty Kad³ubek Z chwil± przywiezienia relikwii ¶w. Floriana do Krakowa mieszkañcy tego miasta u¶wiadomili sobie, ¿e za zmi³owaniem przyby³ Polsce nowy orêdownik i opiekun.
Dotychczasowy patron Austrii, Bolonii od chwili przybycia do Krakowa sta³ siê jego patronem
Kult ¶w. Floriana znacznie siê wzmóg³ w Polsce i Krakowie po roku 1528, kiedy to ogromny po¿ar strawi³ Kleparz - dzielnicê Krakowa, a ocala³ jedynie ko¶ció³ ¶w. Floriana. Odt±d zaczêto czciæ ¶w. Floriana w Polsce jako patrona od po¿ogi ognia i jako opiekuna stra¿y po¿arnej. Dlatego jego o³tarze, obrazy i figury mo¿na spotkaæ w ko¶cio³ach, na bramach miast, na placach, rynkach i w stra¿nicach. Kraków ocala³ od zniszczenia ogniem wojny tak¿e w roku 1939 i 1945. Ikonografia polska przedstawia najczê¶ciej ¶w. Floriana jako rzymskiego oficera z naczyniem z wod± do gaszenia ognia lub wprost gasz±cego ogieñ w czasie po¿arów domów, czy te¿ ko¶cio³ów lub innych obiektów. Wzywany jako opiekun Królestwa Polskiego, sta³ siê Patronem Miasta Krakowa i Ojczyzny. Ten, który poniós³ mêczeñstwo, gdy ¶pieszy³ ze swym ¶wiadectwem wiary, z pomoc± i pociech± prze¶ladowanym chrze¶cijanom w Lauriacum, sta³ siê zwyciêzc± i obroñc± w wielorakich niebezpieczeñstwach, jakie zagra¿aj± materialnemu i duchowemu dobru cz³owieka. Trzeba tak¿e podkre¶liæ, ¿e ¶w. Florian od wieków jest czczony w Polsce i poza ni± jako patron stra¿aków a wiêc tych, którzy wierni przykazaniu mi³o¶ci Boga i bli¼niego, oraz chrze¶cijañskiej tradycji, nios± pomoc bli¼niemu w obliczu zagro¿enia klêskami ¿ywio³owymi. Szczególn± trosk± otoczyli ¶w. Floriana tak¿e ludzie trudnych zawodów jak: hutnicy, kominiarze, a tak¿e garncarze i piekarze, czyli przedstawiciele profesji wi±¿±cych siê z ogniem. Ze wzglêdu na rodzaj ¶mierci jak± poniós³ za wiarê, spiesz± po jego pomoc ludzie zagro¿eni wojn±, po¿arem, ¿ywio³em wody i wiatru, sztormu, po wódzi± a tak¿e ska¿eniem ¶rodowiska naturalnego ¦w. Florian - patron ludzi, którzy w trosce o ¿ycie bli¼niego, ludzkie mienie i ¶rodowisko, walcz± z kataklizmem, ¿ywio³em, zagro¿eniem, nieszczê¶ciem ¦w. Florian - wzór cz³owieka nieugiêtego w swoich przekonaniach, wzór wierno¶ci wyznawanej wiary, wzór mêstwa, odwagi, ofiarno¶ci - nara¿a³ siê dla bli¼niego, dla przyjació³, chcia³ pomóc, chcia³ ul¿yæ w cierpieniu i pad³ ofiar± w³asnej ofiarno¶ci To ¶w. Florian - Ta ¶wietlana postaæ ka¿e nam siê zatrzymaæ i zadumaæ nad nasz± wiar±, a patrz±c na siebie zapytajmy -jakie ja posiadam Jego cnoty, cechy i jak je realizujê w swoim ¿yciu codziennym, chrze¶cijañskim, rodzinnym, zawodowym, spo³ecznym -jako cz³owiek, funkcjonariusz PSP, druh OSP a mo¿e sympatyk, przyjaciel s³u¿by po¿arniczej?Na pewno jest dobrze, ale czy do koñca? Niech to spojrzenie na ¶w. Floriana patrona stra¿aków i te kilka my¶li pos³u¿y naszemu duchowemu rozwojowi, wzrastaniu, a ¶w. patron niech uczy nas wprowadzaæ w ¿ycie i nasz± s³u¿bê te warto¶ci, które przez 1700 lat niesie ze sob±.
Wygenerowano w sekund: 0.02
6,090,682 unikalne wizyty