Nie wypalaj

Losowa fotografia

Odwiedziny gości

Dziś:146
Wczoraj:987
W tym tygodniu:2,038
W tym miesiącu:19,292
W tym roku:0
Licznik Online
statystyka

Koncert Charytatywny dla Marysi Jurasz

24 września thecitylife.pl oraz OPG Węgierska Górka zagrali dla Marysi! 3-letniej dziewczynki, która urodziła się z wadą rozwojową - przepukliną sznura pępkowego i wadą serca ASD, VSD. W swoim życiu Marysia przeszła już mnóstwo operacji i nie mniej chorób, co dobitnie pokazuje, jak bardzo młoda mieszkanka naszego powiatu potrzebuje pomocy. W tym dniu organizatorzy przygotowali szereg atrakcji oraz koncertów by zebrać jak największą kwotę i przekazać Marysi.
Również My strażacy z Węgierskiej Górki włączyliśmy się w tą akcję przygotowując pokazy szkoleniowe z ratownictwa medycznego. Każdy uczestnik najmłodszy jak i ten najstarszy mógł przećwiczyć prostą scenkę z udzielania pomocy potrzebującym.
Również udostępniliśmy możliwość popracowania na sprzęcie ratowniczym w asyście naszych druhów, polać wodą z prądownicy strażackiej, Przymierzyć ubranie specjalne, hełm.
Ćwiczenia Gminne Ochotniczej Straży Pożarnej

W dniu 9 września 2016r. o godz. 17.00 na Hali Boraczej w Żabnicy odbyły się ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Węgierska Górka.

Ćwiczenia miały na celu lepsze skoordynowanie służb ratowniczych w działaniach przeciw pożarowych na terenie kompleksów leśnych oraz większe rozpoznanie terenu przez miejscowe jednostki OSP. Strażacy mieli okazję przećwiczyć również udzielanie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz uwalnianie osób przygniecionych przez powalone drzewo.

Działania tego typu dają nowe doświadczenia i pozwalają zapoznać się strażakom ze sprzętem sąsiednich jednostek. Ponadto sprawdzają mobilność jednostek OSP na wypadek dużych zdarzeń.

Po zakończeniu ćwiczeń strażacy mogli wspólnie zjeść strażacką grochówkę oraz usiąść przy ognisku i posilić się pieczoną kiełbasą.Światowe Dni Młodzieży

W zeszłym miesiącu w naszym kraju miały miejsce 31 Światowe Dni Młodzieży podczas, których można było spotkać ludność z całego świata a przede wszystkim papieża Franciszka. Na to spotkanie przybyło od 1.5 do 3 mln wiernych. Na tak olbrzymiej imprezie nie mogło zabraknąć również strażaków czuwających nad bezpieczeństwem pielgrzymów. Z naszej jednostki sześciu druhów zdeklarowało się na wyjazd do Krakowa by patrolować wyznaczone sektory, wypatrywaniu sytuacji niebezpiecznych lub podejrzanych i co najważniejsze udzielanie pierwszej pomocy osobom tego wymagającym. Od dnia 26 lipca do 31 lipca w zabezpieczeniu ŚDM brało udział 3500 strażaków ochotników. Dla wszystkich obecnych na ŚDM było to wielkie radosne przeżycie, również dla nas gdzie po 10 godz. służby przechodząca obok ciebie grupa ludzi obcej narodowości z daleka woła ''dziękujemy'' i doceniając w ten sposób twoją bezinteresowną prace w szeregach OSP.


Kolejny piknik

25 czerwca druhowie z naszej jednostki odpowiedzieli na kolejne zaproszenie i udali się na piknik organizowany przez przedszkole z Węgierskiej Górki, które miało miejsce na polu namiotowym przy ul. Plażowej. Podczas pikniku strażacy ochłodzili ciała wszystkich uczestników poprzez rozłożenie kurtyny wodnej dzięki czemu upał nie był nikomu straszny.

Strażacy na pikniku

11 czerwca strażacy z Węgierskeij Górki otrzymali zaproszenie na piknik rodzinny organizowany przez szkołę podstawową i gimnazjalną z Węgierskiej Górki. Na miejsce udaliśmy się samochodem gaśniczym. W trakcie naszej wizyty dzieci oraz starsi mieli okazję do przymierzania ubrań specjalnych, hełmów. Każdy czestnik mogł również usiąść w samochodzie czy popracować na sprzęcie ratowniczym w asyście naszych druhów, polać wodą z prądownicy strażackiej.
Strażacy zaopatrzyli się w środek do wytwarzania lekkiej piany, która jest stosowana między innymi na dyskotekach. Była to największa atrakcja dla najmłodszych uczestników pikniku.

Mamy wielką nadzieję, że nasza wizyta umożliwiła mieszkańcom szerszego poznania naszej pasji do pożarnictwa dzięki pytaniom, których było bardzo dużo.Strażacy w przedszkolu

23 maja 2016r. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Węgierskiej Górki gościła w w miejscowym przedszkolu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały mnóstwo ciekawostek o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się również, w jakich okolicznościach trzeba wezwać pomoc oraz utrwaliły numery alarmowe do Straży Pożarnej, Policji oraz Pogotowia Ratunkowego. Zaprezentowane zostało ubranie strażackie i hełm, które dzieci oraz opiekunowie chętnie przymierzali. Ogromny entuzjazm u przyszłych małych strażaków wzbudziły samochody strażackie, oraz sprzęt, który używany jest podczas akcji ratowniczo- gaśniczych. Każdy mógł usiąść w samochodzie czy popracować na sprzęcie ratowniczym w asyście naszych druhów, polać wodą z prądownicy strażackiej. Cały czas podczas spotkania padały pytania w stronę małych słuchaczy, a prawidłowe odpowiedzi były nagradzane drobnymi upominkami. Na zakończenie spotkania strażacy wręczyli wszystkim maluchom odblaskowe breloczki dbając tym samym o ich bezpieczeństwo. Mamy wielką nadzieję, że nasza wizyta umożliwiła dzieciom poznanie zawodu strażaka i w przyszłości zaowocuje licznymi przyjęciami w szeregi Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Galeria.
Dzień Strażaka

3 Maja Strażacy ochotnicy z Gminy Węgierska Górka uczcili swojego patrona św. Floriana. Obchody Gminnego Dnia Strażaka rozpoczęto o godzinie 9:00 uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny i strażaków z Gminy Węgierska Górka w Kościele Parafialnym w Węgierskiej Górce, której przewodniczył nasz proboszcz ks. Stanisław Bogacz. Uroczystość uświetnili: Parafialna Orkiestra Dęta “Barka” z Żabnicy oraz chór parafialny “Quattro Voci”.
Po mszy świętej druhowie z naszej jednostki udali się na poczęstunek do remizy by wspólnie świętować Dzień Strażaka. Galeria.


Z okazji Dnia Strażaka chciałbym podziękować za codzienną realizację zadań, za poświęcony czas podczas akcji ratowniczo - gaśniczych. Niech podejmowane działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszej pracy społecznej na rzecz mieszkańców Gminy i nie tylko.
Pomimo stale wzrastającego zakresu zadań i obowiązków życzę nieugiętej wiary w lepszą przyszłość. Serdeczne życzenia oraz podziękowania należą się również Waszym bliskim. Niech ich miłość i wyrozumiałość pomogą w dobrym wypełnianiu społecznej misji jaką jest ratowanie życia oraz mienia ludzkiego byście mieli wśród nich niezachwiane oparcie w trudnych chwilach. Wyrazy wdzięczności również dla naszych Seniorów, którzy tą straż tworzyli i są nadal w śród nas.


Prezes OSP
Piotr Krystian

Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP

Dnia 28 kwietnia 2016r. (sobota) o godz. 17.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Węgierska Górka odbył się Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP. Na wstępie przywitano wszystkich przybyłych strażaków oraz zaproszonych gości wśród których znaleźli się: Dyrektor Zarządu Wojewódzkiego Marian Indeka, Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, przedstawiciel KP PSP Żywiec Marek Tetłak, Komendant Gminny Piotr Gawliński.

Po wyborze obecnego prezesa Zarządu Gminnego Kulińskiego Stanisława na przewodniczącego zebrania przystąpiono do przedstawienia wszelkich sprawozdań, złożono podziękowania dla strażaków - seniorów za wieloletnie działanie na rzecz OSP wśród których znalazł się m.in. były Prezes OSP Węgierska Górka Stanisław Duraj. W dalszej części wybrano nowy zarząd Gminny oraz przystąpiono do dyskusji.

Nowo wybrany zarząd przedstawia się następująco:

Stanisław Kuliński - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP
Piotr Gawliński - Komendant Gminny
Piotr Tyrlik - Wiceprezes
Leszek Kupczak - Wiceprezes
Paweł Supłat - Sekretarz
Piotr Krystian - Członek prezydium
Szymon Noga - Członek prezydium
Marcin Ziętek - Członek prezydium
Elżbieta Krzus - Członek
Antoni Kamiński - Członek
Piotr Pytel - Członek
Damian Podgórny- Członek
Paweł Śleziak - Członek
Krzysztof Dziedzic - Członek

Galeria.


Kurs ratownictwa technicznego

W dniu 27 kwietnia 2016 roku egzaminem odbywającym się w Komendzie Powiatowej PSP w Żywcu zakończył się kurs ratownictwa technicznego W którym uczestniczyło 8 druhów z naszej jednostki. Celem szkolenia było przygotowanie strażaków OSP do prowadzenia działań z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa technicznego.
Kursanci doskonalili swoje umiejętności podczas zajęć teoretycznych, które odbywały się na sali szkoleniowej w KP PSP Żywiec oraz praktycznych z wykorzystaniem nieużywanego starego samochodu, na którym przeprowadzono założenia taktyczne i symulowaną akcje ratowniczą.

Kurs uzupełniający stopień I

W dniach 14-18 marca 2016r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu odbyło się szkolenie z zakresu obsługi oraz użycia aparatów powietrznych. Udział w nim wzięło 25 strażaków z powiatu żywieckiego, natomiast z OSP Węgierska Górka, 4 druhów (Fic Szymon, Kania Jakub, Sanetra Mariusz, Maślanka Sławomir). W dniu 17 marca strażacy ćwiczyli w komorze dymowej znajdującej się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Na początek strażacy musieli poddać się badaniom lekarskim i przejść szereg prób wydolnościowych.
Pierwszym z nich jest bieg na bieżni przez 6 minut, drugim ćwiczeniem jest przyciąganie do ziemi młota - 20 razy. Kolejnym ćwiczeniem jest jazda na rowerku przez około 1 minutę i wchodzenie na drabinę na wysokość 20 metrów. Po wykonaniu tych zadań ratownicy parami wchodzą do
komory dymowej termicznie podgrzewanej, zadymianej wraz z efektami audio-wizualnymi, skutecznie symulującą warunki pracy strażaka w pomieszczeniach zadymionych, wielopiętrowych z licznymi wąskimi przejściami i klaustrofobicznymi klatkami. Wszystkie przeprowadzane czynności odbywały się z wykorzystaniem aparatów powietrznych.

Następnie w dniu 21.03.2016r. w KP PSP Żywcu druhowie z powiatu żywieckiego przystąpili do egzaminu pisemnego oraz praktycznego, który ukończyli z wynikiem pozytywnym uzyskując w ten sposób uprawnienia do posługiwania się sprzętem ochrony górnych dróg oddechowych.


Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

Kolejny rok działalności naszej jednostki już za nami, w związku z tym nadszedł czas na krótkie sprawozdanie i rozliczenie działań jednostki. Choć 2015 rok przyniósł OSP Węgierska Górka mniej wyjazdów niż rok 2014 i to o połowę, to nie znaczy, że był bezpieczniejszy i spokojniejszy. Strażacy w ciągu tego roku wykonywali jakże ciężką i trudną pracę na rzecz naszego społeczeństwa. Niosąc swoją chęć pomocy bliźniemu poświęcali swój wolny czas aby ratować życie i mienie mieszkańców. Wśród działań naszych strażaków nie zabrakło działań prewencyjnych. Został przeprowadzony szereg szkoleń, zarówno dla mieszkańców jak i osób przyjezdnych, mówiących jak powinni się zachowywać w sytuacji zagrożenia życia, ale także dla strażaków by w przyszłości byli przygotowani na każdą sytuację zagrażającą nie tylko życiu ale także mieniu każdego członka naszej społeczności.

Dnia 20 marca 2016r. (niedziela) o godz. 17.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Węgierska Górka odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze. Na wstępie przywitano wszystkich przybyłych strażaków oraz zaproszonych gości wśród których znaleźli się: Wójt Piotr Tyrlik, Radni Gminy Węgierska Górka Anna Kalinowska, Ferster Stanisław, Janusz Słowy, Sołtys Węgierskiej Górki Pani Renata Madejczyk, przedstawiciel KP PSP Żywiec Marek Tetłak, Komendant Gminny Piotr Gawliński oraz reprezentanci z OSP Cięcina, Żabnica oraz Cisiec.
Po wyborze obecnego prezesa jednostki Piotra Krystian na przewodniczącego zebrania przystąpiono do przedstawienia wszelkich sprawozdań, wybrano nowy zarząd OSP oraz przystąpiono do dyskusji.

Wygenerowano w sekund: 0.02
3,087,348 unikalne wizyty